Gyerekzsúr házilag

2013.12.16 19:40

Ahogy közeledett Manó szülinapja, én hétről hétre úgy lettem egyre bizonytalanabb. Hol rendezzük? A lakás kicsi 10-12 gyereknek és a beteg nagyi is valószínűen kikészült volna a gyerekzsivajtól cirka 15 perc alatt:) A Mekihez a gyerekek már nagyok, már nem igazán köti le őket az ottani program. A játszóház tökéletes, ha az ember meg tudja fizetni, én így Mikulás után és Karácsony, névnap előtt ezt a lehetőséget elvetettem. Már-már ott tartottam, nem tartunk bulit, megünnepeljük otthon 6-8 szem között, csakhogy Manó arcán láttam a csalódottságot ezen ötlet felvázolásakor, és ekkor már tudtam, ha törik ha szakad, megtartjuk a zsúrt. Akárhol is.

Beugrott, hogy nem messze tőlünk - egészen pontosan közvetlen mellettünk :D - mostanában nyílt egy közösségi ház. Azonnal klaviatúrát ragadtam és elküldtem az érdeklődő e-mailt : ugyan mondják már meg, lehet-e ott szülinapi zsúrt tartani. És még aznap este megjött a válasz, hogy várnak bennünket. Hely letudva, most már jöhetett a konkrét szervezkedés, a részletek megtervezése és kivitelezése. Az alábbiakban talán segítséget nyújthatok vállalkozó kedvű anyukáknak egy zsúr megszervezéséhez néhány bevált ötlettel. 

1. A hely kiválasztása:Ha otthon nincs lehetőségünk, helyünk megtartani, akkor érdemes megkérdezni közelben lévő közösségi-, művelődési házat, könyvtárat. Valószínűen csekély összegű bérleti díj ellenében biztosítják a helyet.

2. Ha megvan a hely, gondoljuk át, hány gyermeket akarunk meghívni és készítsük el a meghívókat. Ma már a számítógépen egyszerűen és gyorsan tudunk saját tervezésű, szövegű meghívót készíteni, akár egy sima word programmal, de számos lehetőség adódik a neten is. Legyünk kreatívak. Kinyomtatni olcsóbb, mint a kész meghívót megvenni ;)

3. A meghívóra írjuk fel a buli pontos időpontját, helyszínét, telefonszámot, ahol visszajelezhetnek és az egyéb igényeket. (pld rossz idő esetén kérhetünk váltócipőt..)

4. Gondoljuk át a terem diszítését. Az egyik legolcsóbb és legtöbb lehetőséget nyújtó dekorációs elem a lufi. Lehet szétszórva a teremben ( a gyerekek imádni fogják), ragaszthatjuk a falra, kötözhetjük az ablakokra, ajtóra, plafonra, székekre. Bár lehet készen kapni szülinapi feliratot (igaz én csak angol nyelvűt találtam), de olcsóbban megúszhatjuk és a gyermek is jobban fog örülni a saját készítésűnek. 4-5 féle színes karton, de akár színes újságpapír is megteszi, csak ki kell vágni a betűket, felfűzni damilra, vagy akár cérnára és már kész is.  Ha maradt szilveszterről, régebbi buliról pár lampion, girland, azt is használjuk fel bátran.

5. Találjuk ki a menüt. Készíthetünk pár vicces szendvicset, de akár rendelhetünk nekik pizzát is, azt szinte minden gyerek szereti. Az üdítő helyett főzzünk le gyümölcs teát, de engedhetjük őket kicsit bűnözni az étkezés előtt egy kis kölyökpezsgővel:) Az asztalra tehetünk ropit, nápolyit is nassolni valónak.

6. Ha nem akarjuk, hogy a zsúr ideje alatt a rosszcsontok csak szaladgáljanak ide-oda, kössük le őket játékokkal. Életkoruknak megfelelő játékokat válasszunk és gondoljuk át, milyen kellékek kellhetnek hozzá.

Pár ötlet:

Székfoglaló (klasszikus játék, csak székek kellenek hozzá és zene)

1 perc és nyersz játékok, pld a Győzd le a gravitációt! ( 2-3 lufit kell 1 percig a levegőben tartani. A diszítéshez használt lufik tökéletesen megfelelnek erre a célra)

Ormányos Jeti (Tegyünk egy harisnya egyik szárába egy teniszlabdát. Állítsunk fel 4 fél literes üveget, ami vizzel van töltve. A harisnyát a fejre húzva, annak lóbálásával kell az üvegeket feldönteni.)

Túró-Rudi evő verseny (gyerekenként egy rudi, kibontva, tányérra helyezve. Feladat, hogy csak szájjal szabad hozzáérni. Itt két győztest is hírdethetünk. Az elsőt a gyorsaságért, a másikat a lassúságért. Ő legyen az utolsó falatozó, hiszen az egészséges életmódhoz hozzátartozik, hogy a falatokat jól meg kell rágni. Persze ezt csak a végén közöljük a versenyzőkkel. :)

Labdás tánc (állítsuk párba a gyerekeket, szorítsanak a homlokukhoz egy-egy ping-pong labdát. Zenére táncolva az a pár nyer, akiknek a legtovább fent marad a labda)

Seprűadogató (alakítsanak egy nagy kört és egy seprűt vagy botot zenére adogassanak egymásnak körbe-körbe. Amikor elhallgat a zene, akinek a kezében marad a seprű, az kiesik)

7. A játékok győzteseit jutalmazzuk apró, előrecsomagolt ajándékkal. (nézzünk szét a lakásban, mi az ami nekünk már csak helyfoglaló, de másnak még érték lehet. pld ceruzák, radírok, hegyezők, kulcstartók, képeslap stb) Mert meglepetés ajándékot kapni mindenki nagyon szeret;) Készítsünk egy pont gyűjtő táblázatot, hogy könnybebben tudjuk majd követni a játékok nyerteseit.

8. Gondoskodjunk zenéről, töltsünk le korosztályuknak megfelelő zenéket vagy válogassunk nekik CD-ket. Néhány játékhoz is kellhet és a torta érkezésekor sem árt, ha felcsendül valamelyik szülinapi köszöntő dal.

9. Lepjük meg a szülinapost egy apró figyelmességgel. Az érkező kis zsúrozókat kérjük meg, hogy egy papírra írjanak pár sor szülinapi jókívánságot, amit azután fűzzünk le vagy tűzzünk össze. Az ajándékok átadásakor fel is olvashatjuk az éppen ajándékozó kisgyermek üzenetét. 

10. Válasszunk egy segítőt egy barátnő vagy egy másik anyuka személyében. Szükség lesz a segítségére a díszítésben és a zsúr lebonyolításában.

11. Ha mindennel megvagyunk, nem árt egy végső forgatókönyvet is összeállítani. Írjuk fel a zsúr körülbelüli időbeosztását - így biztosan mindenre marad idő. Írjuk össze a kellékeket - nem ér majd meglepetés, hogy valami hiányzik.

12. Végül, de nem utolsó sorban gondoljunk a tortára. Akár rendelünk, akár mi készítjük, fontos, hogy legalább 2-3 szelettel több legyen, mint a meghívott gyerekek száma. Gondoljunk a repetázókra:)

 

 

 

 

 

 


Készíts ingyenes honlapot Webnode